Základní škola, Most, Obránců míru 2944, příspěvková organizace Do školy s radostí Základní škola s třídami s rozšířenou výukou hudební a výtvarné výchovy

Exkurze do Techmania science center Plzeň

V pátek 23. 11. 2018 proběhla praktická exkurze, kterou si pro žáky 6. C připravili žáci ze SŠT Most z projektu Implementace Krajského akčního plánu 1 Ústeckého kraje B (IKAP B) CZ.02.3.68/0.0/0.0/16_034/0008369

Expozice pokrývala většinu odvětví fyziky a zasahovala i do dalších oborů. Věnovala se matematice, strojírenství, biologii, elektrotechnice, architektuře, hudbě, malířství, filmu a námořnictví.

Experimenty byly odjakživa základem posunu v dějinách vývoje lidstva. Žáci si ověřovali skutečnost, že každý nový poznatek se ověřuje pokusem. V největší stálé expozici Techmania Plzeň čekalo na žáky 92 exponátů, které přímo vybízely k hraní, zkoušení a zdaleka nebyly jednoúčelové. Exponáty navazovaly na zkušenosti z obyčejného života a otázky „Pro zVĚDAvé“ byly prvním krokem k hlubšímu poznání.

U každého exponátu našli žáci návody, jak s ním zacházet, tipy na to, co lze s exponáty zkoušet, a vědecké poznatky, které se k exponátu vážou. Pokud žáci stáli o ještě více informací, tak si mobilem nebo tabletem načetli QR kód, který je součástí popisku a mohli pracovat s pokusy interaktivně. Pro připojení k internetu využívali wifi „Techmania free“.

Někteří žáci byli opravdu zvídaví a aktivně se zapojovali do připravených show. Kapalný dusík je se svojí teplotou -196 °C ideálním médiem k provádění řady zajímavých experimentů. Pomocí něj je například možné proměnit zeleninu v kus ledu nebo zmrazit balónek tak, že bude křehký jako sklo. Žáka L. Malého a P. Vágnera uchvátila show s tekutým dusíkem natolik, že se aktivně zapojili do zmrazování zeleniny a drcení balónků. P. Hejč se naopak nemohl utrhnout od maket sluneční soustavy a děvčata zas ohromily srovnávací pokusy člověk/zvíře a vodní svět.

Děkujeme žákům oborů obráběč kovů, elektrikář a mechatronik ze Střední školy technické v Mostě Velebudicích, kteří nám byli skvělými kamarády po celou dobu exkurze.

Vit.

Techmanie


Starší články:


22.02.2019
Volná pracovní místa
Přijmeme pedagoga 2. stupně ZŠ se zaměřením na informatiku a/nebo pracovní činnosti na dobu určitou po dobu nepřítomnosti jiného pedagoga. Doba pracovního poměru od 26. 2. 2019 na přibližně 1,5 až 2 měsíce (tzn. přibližně do konce dubna 2019) . V případě Vašeho zájmu nás kontaktujte na telefonním …
07.02.2019
Den otevřených dveří - jarní
Vážení rodiče, zveme vás a vaše budoucí prvňáčky na exkurzi po naší škole. "DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ", tentokrát pod názvem JARNÍ ŠKOLNÍ PUTOVÁNÍ, které se bude konat 7. března od 16 do 18 hodin. Budete mít možnost prohlédnout si všechny prostory školy a vyzkoušet si činnosti, které budou školáky prováz…
07.02.2019
Olympiáda v anglickém jazyce
29.1. a 30.1. se konalo školní kolo olympiády v anglickém jazyce. V okresním kole nás bude reprezentovat Adriana Boháčová z 9.B a Jakub Nechanický ze 7.A. Držme jim palce.
05.02.2019
Ornita - přednáška
Dnes přijeli do naší školy lektoři společnosti Ornita s programem Ptáci na obzoru. Program byl zaměřen na dravé ptáky žijící v naší přírodě. Žáci byli seznámeni s vlivy lidské činnosti na naši krajinu a život volně žijících ptáků. Byly nám sděleny možné nástrahy, se kterými se ptáci v naší volné pří…
03.02.2019
Olympiáda v českém jazyce
V lednu proběhlo okresní kolo Olympiády v českém jazyce, kde nejlepší řešitelé školních kol mohli porovnat úroveň svého jazykového a slohového projevu s ostatními. Naši školu skvěle reprezentovali žáci: Jan Černý (9.A) získal 6. místo a Rostislav Lacek (8.B) skončil na 11. místě. Blahopřejeme! (F…
Zobrazit všechny novinky